Přestává platit, že se většina Čechů při zhodnocování svých peněz spoléhá maximálně tak na stavební spoření. Čím dál více přicházejí na chuť investicím. V loňském roce dosáhly jen prostředky investované do podílových fondů podle Asociace pro kapitálový trh rekordních 590 miliard korun. Co jsou hlavní důvody, které investicím nyní nahrávají, a co lze očekávat od vývoje na trzích?

I když to zní paradoxně, mnoha lidem, které koronavirová pandemie ekonomicky nezasáhla, stouply za poslední rok úspory. Důvod je jednoduchý, peníze nebylo za co utrácet, třeba za dovolenou. Další lidé si chtějí vytvořit dlouhodobější rezervu, kterou ale nechtějí nechat jen tak ležet na bankovním účtu, kde jsou úrokové sazby blízko nule. Z hodnoty takto uložených peněz každoročně ukusuje inflace, která se aktuálně pohybuje nad dvěma procenty.

Lidé tak hledají způsoby, jak finance efektivněji zhodnocovat a s jejich pomocí si splnit některý z cílů, ať už je to nákup automobilu, nemovitosti, nebo vytvoření zdroje pro rentu v penzi. Sílí také trend, kdy klienti přesouvají alespoň část svých prostředků do aktiv, jako jsou akcie. Hodnota takové investice sice může krátkodobě kolísat, ale dlouhodobě přináší v průměru vyšší zhodnocení než například dluhopisy.

Bouřlivý vývoj na trzích

Akciové trhy prošly poměrně bouřlivým vývojem. Šířící se pandemie koronaviru vyvolala loni v březnu výrazné poklesy. Řada akcií se ale vrátila na původní hodnoty, a v mnoha případech i překonala historická maxima. Dařilo se především akciím technologických společností nebo firmám podnikajícím v odvětví čisté energie. Nebylo výjimkou, že si některé akcie připsaly i více jak stoprocentní zisky. Logicky se tak nabízí otázka, jestli nejsou ceny akcií příliš vysoko. A leckdy skutečně ano.

V jiných sektorech se ale ještě úplné zotavení nedostavilo. Například akcie velkých společností působících v tradičním sektoru energetiky, jako jsou třeba těžaři ropy, jsou stále poměrně hluboko pod loňskými hodnotami. S postupným ekonomickým oživením lze očekávat i stoupající poptávku po jejich produktech a také růst ceny jejich akcií.

Do hry se dostává inflace

Do vývoje na trzích může také podstatným způsobem zasáhnout inflace. Když je inflace nízká, daří se zpravidla růstovým akciím, jako jsou právě cenné papíry technologických firem. Toho jsme byli svědky v uplynulém desetiletí, v posledním roce pak byla inflace poměrně nízká především proto, že lidé méně utráceli za služby, což se projevilo i v ostatních sektorech a tlačilo inflaci dolů. V dalším desetiletí se ale může situace vlivem inflace otočit a nastat „dekádová změna“.

Začne-li inflace růst, pro což už nyní mluví více faktorů, začne se dařit více tzv. hodnotovým akciím. Pomyslným vítězem v následujících deseti letech tak mohou být základní komodity, banky, průmyslové konglomeráty či farmaceutické firmy. Jde zejména o sektory, které mají vybudovanou výrobní základnu a zavedené know-how a své zboží mohou prodávat za vyšší ceny a zvyšovat svou marži.

Právě na prahu takové dekádové změny se podle signálů, které pozorujeme z ekonomik a trhů, můžeme nyní nacházet. Neprojeví se hned, bude to trvat možná i několik kvartálů, nebo dokonce let, ale každopádně tuto možnost bereme už nyní v potaz při výběru investic pro naše klienty nebo při přeskupení investičního portfolia do titulů, které se hodí více do období zvýšené inflace.

Kouzlo investičních trhů

Toto je kouzlo investičních trhů – ve chvíli, kdy jsou některé akcie „předražené“, nabídnou jiné příležitosti. Jak se v tom všem ale vyznat?

Člověk může buď sám strávit hodiny času analyzováním informací, burzovního vývoje a firemních výkazů, nebo najde odborníky, kteří to udělají za něho. Právě tuto službu nabízejí zmiňované podílové fondy. Začít investovat do nich lze už i s poměrně malými částkami v řádu stokorun měsíčně. Fondy vaši investici vhodně rozloží, čímž pojistí, že nevsadíte vše na jednu kartu, což je jeden z principů pro minimalizaci rizik při investování.

I když fond udělá naprostou většinu práce za vás, vybrat si z bohaté nabídky ten jeden správný (nebo jejich kombinaci), není jen tak. Fondů je obrovské množství, mají různé strategie, liší se vhodnou délkou investice i složením aktiv, do kterých peníze rozloží. Některé mají široký záběr a zaměřují se na společnosti napříč ekonomickým spektrem, jiné se specializují na konkrétní sektory, jako je například energetika, průmyslová výroba nebo farmacie.

Ani s tím si ale nemusíte dělat starosti. Časem prověřené kvalitní fondy neustále monitorujeme a rádi vám pomůžeme zvolit takové, které budou odpovídat vaší konkrétní situaci. Složení vašeho investičního portfolia vám dokážeme upravit přesně na míru. Rádi vám aktuální nabídku možností, jak nechat vaše peníze pracovat za vás, představíme blíže.